Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa, który odbędzie się 02 lutego br., o godz. 14.00 w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego na dworcu PKP w Goczałkowicach – Zdroju.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Członkowie Klubu Plastyków „Zdrzadełko” zapraszają wszystkich do udziału w dyskusyjnych spotkaniach artystycznych na temat:
– malowanie każdą techniką (na czym się da)
– wyszywanie, tkanie i haftowanie (co się chce i czym się da)
– rzeźbienie w drewnie, betonie i węglu (co wpadnie w ręce)
– lepienie z gliny, modeliny i masy solnej (dla potrzeby serca)

Jesteśmy również otwarci na inne techniki sztuki. Nie twórz „do szuflady” lecz zaprezentuj nam swoją pasję
a zostaniesz szczęśliwym człowiekiem. Będziesz mile widziany na spotkaniach, które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 16:00 i nie są związane z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów. Przy domowym cieście i gitarze możesz poznać wiele ciekawych osobowości.

Klub Plastyków, później nazwany “Zdrzadełkiem”, rozpoczął działalność w czerwcu 1961 r. z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka. Pierwszym przewodniczącym został nauczyciel liceum ogólnokształcącego, Zbigniew Klimczak, kolejnym, nauczycielka przedszkola, Maria Foltys. To dzięki jej uporowi i zaangażowaniu Klub przezwyciężył początkowe trudności personalne i lokalowe, rozwinął się i przetrwał. Jego członkowie spotykali się w różnych miejscach: w Klubie
nad Stawem, w mieszkaniach prywatnych, w przedszkolu nr 1, aż do 1986 r., kiedy to przejął ich PSS-Społem. Wówczas zyskali stałą siedzibę w ośrodku “Praktyczna Pani”. Od 1995 r. Klub Plastyków jest związany z Pszczyńskim Centrum Kultury.
Członkami Klubu byli i są przedstawiciele różnych zawodów, chociaż pierwotnym założeniem było aby skupiał wyłącznie nauczycieli. Jednak ani wykształcenie, ani wykonywany zawód nie ma znaczenia jeśli chodzi o przynależność do “Zdrzadełka”. Cechą decydującą jest umiłowanie sztuki i działalność plastyczna.
Śledząc dzieje Klubu nie sposób zauważyć, jak jego działalność jest aktywna. Udział w wystawach w Katowicach, Mikołowie
i Krakowie, akcjach charytatywnych organizowanych przez różne instytucje, kościoły w Pszczynie i Starej Wsi oraz Sanatorium Reumatologiczne w Goczałkowicach-Zdroju, konkursach o “Paletę Brata Alberta” w Puławach, “Od Gminy do Województwa”
w Katowicach-Zawierciu na logo Fundacji Reumatologicznej w Goczałkowicach-Zdroju, corocznych konkursach w Strumieniu, Bielsku-Białej i Wilkowicach, plenerach w Miedźnej, Woli, Tychach – to tylko niektóre z form tej aktywności. Wielu z członków Klubu może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach,
a ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.
W 2001 r. Klub Plastyków “Zdrzadełko” otrzymał nagrodę Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.
Obecnie do Klubu Plastyków należy 16 osób, ale należy również wspomnieć o osobach, których już nie ma wśród nas, które czynnie uczestniczyły w działalności Klubu. Byli to: Jarosław Serkizowski, Jadwiga Nijakowska, Maria Foltys, Jan Zawiła, Maria Żabińska, Maria Barwecka, Maria Małek, Teresa Mamok, Joanna Ostrowska, Maria Szulborska, Łucja Holisz, Danuta Nalewany, Jan Pakosiewicz, Anna Klaus.

Członkowie:
Euzebiusz Boroń
Helena Urbańczyk – Boroń
Monika Balcar- Konieczna
Paweł Kiermasz
Alicja Kroll
Marian Kuciel
Krzysztof Latała
Lidia Łebecka
Zofia Micza
Zofia Pelc
Lucyna Piłot
Romuald Romańczyk
Jerzy Rupa
Ewelina Szmajduch
Alicja Szymczak
Andrzej Wajda

„JESIENNE IMPRESJE” – wystawa poplenerowa
10 – 24 października 2014 r.

      

      

      

      

 

 

 

 

 

 

Wystawa z okazji 50-lecia Klubu
październik – listopad 2011 r.