854 osoby skorzystały z wydarzeń realizowanych w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022.

Od 1 sierpnia do 31 października przeprowadzono kilkanaście warsztatów, inscenizację, grę terenową, a także pożegnanie lata i przywitanie jesieni zwieńczone koncertem na wodzie. Wszystko to w ramach realizacji drugiej części projektu Kultura dla każdegoDiagnoza grup nieobecnych w działalności PCKul programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022, z którego dofinansowano 5 inicjatyw lokalnej społeczności:

  • W sierpniu, w każdy wtorek,  w Parku Aktywności w Pszczynie odbywały się wydarzenia w ramach zadania „Warsztatów artystyczno-ruchowych z językiem angielskim”. W spotkaniach brali udział rodzice z dziećmi oraz dziadkowie. W ramach zadania Organizatorzy przygotowali: tworzenie slimów (glutków), wypiekanie magicznych breloczków, malowanie kubków farbami trwałymi, malowanie kamieni (słynna akcja na facebooku – #kamyczek), malowanie koszulek niespieralnymi farbami, masy sensoryczne, malowanie kredą w sprayu – parkowe „graffiti”, odtwarzanie słynnych dzieł sztuki, poranna gimnastyka, żelkowe sensoryczne zwierzątka, szukanie parkowych skarbów. Te wszystkie czynności łączyły pokolenia, ponieważ często rodzice, dzieci oraz dziadkowie brali w nich wspólnie udział. Byli to nie tylko mieszkańcy Pszczyny ale również rodziny z pobliskich miejscowości takich jak Łąka, Wisła Wielka, Wisła Mała, Czechowice Dziedzice, a nawet z Katowic czy Rybnika. W sumie odbyło się 5 spotkań, w których wzięło udział ok. 500 osób.
  • 17 września w Ćwiklicach zostało zrealizowane zadanie „Spotkaj się z sąsiadem”. W wydarzeniu wzięło udział 71 mieszkańców Ćwiklic, którzy w barwnym korowodzie przeszli ulicami wsi do Ośrodka Kultury, gdzie wzięli udział w odegraniu zwyczaju „Polterabend”, czyli tłuczenia szkła, który tradycyjnie ma miejsce na ziemi pszczyńskiej na dzień przed ślubem. W ramach zadania odbyły się warsztaty wiązania i wykonania Czepca – tradycyjnego nakrycia głowy mężatki, warsztaty kulinarne z kuchni śląskiej, prezentacja elementów tradycyjnego stroju ziemi pszczyńskiej, jego elementów oraz konkursy ze znajomości tradycji oraz faktów o swojej miejscowości. Zadaniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu akordeonisty, który akompaniował przy wspólnym śpiewaniu. Nie zabrakło także poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Ćwiklice.
  • Na przełomie września i października realizowano warsztaty radiowo-dziennikarskie dla młodzieży „Głos w przestrzeni”. W warsztatach wzięło udział 9 uczestników – uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Zorganizowano następujące spotkania:  „Co to znaczy dobry scenariusz audycji radiowej”, “Czy to jest ciekawe? – jak stworzyć podcast, nagranie i informację, które zainteresują innych”,  „Prawidłowa emisja głosu, higiena głosu mówionego w teorii i praktyce”, „Teoretyczne i praktyczne podstawy cyfrowej edycji dźwięku”. Prowadzącymi byli czynni dziennikarze oraz uznani specjaliści z danego tematu.
  • Pożegnanie lata – przywitanie jesieni „Woda łączy” odbyło się 23.09 w plenerze, na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące. W zadaniu wzięły udział  dzieci (do których była skierowana oferta warsztatów oraz zajęć animacyjnych), młodzież (która wzięła udział w organizacji zadania od strony technicznej, obsługi), a także osoby ze szczególnymi potrzebami z Ośrodka „Kulejące Anioły”, które prowadziły zajęcia ceramiczne dla dzieci. Zrealizowano: warsztaty florystyczne, podczas których dzieci własnoręcznie mogły wykonać, z naturalnych materiałów, jesienny wieniec na drzwi; warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, w których wzięły udział dzieci wraz z rodzicami. Uczestnicy uczyli się samodzielnego wykonywania, z naturalnych produktów, kremów, soli do kąpieli i stóp oraz peelingów; warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci pod kierunkiem osób ze szczególnymi potrzebami wykonywały ceramiczne ozdoby i naczynia; zajęcia dla najmłodszych dzieci metodą Montesorri, w kontakcie z naturą, z wykorzystaniem tego co nam daje przyroda. Dzieci wykonywały odbitki graficzne liści, uczyły się rozpoznawania drzew po kształcie liści, rozpoznawania zapachów, a także odczuwania sensorycznego przedmiotów. Chętni mogli odbyć krótką przejażdżkę łodzią żaglową, podczas której poznawali podstawowe zasady żeglowania. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń odbył się koncert zespołu szantowego North Cape. W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób.  
  • We wrześniu i w październiku Stowarzyszenia „Take tam” realizowało zadanie „Pszczyńska młodzież w twórczym szale. Wokół Bestiariusza”. Na zadanie składały się warsztaty poszerzające wiedzę i umiejętności uczestników z dramy – 8 uczestników; projektowania i szycia kostiumów – 4 uczestników; warsztaty  literackie, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Bolesława Leśmiana – 8 uczestników. Młodzież wzięła również udział w warsztatach, na których uczyła się animowania zabaw, organizowania czasu wolnego dla młodszych dzieci. W sumie we wszystkich warsztatach wzięły udział 34 osoby. Wręczono 15 nagród – bonów do sieci salonów Empik. Młodzież przygotowała też dla dzieci w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej  grę terenową opartą również na Bestiariuszu Bolesława Leśmiana. Wzięło w niej udział 12 drużyn, 2-3 osobowych. W sumie 28 dzieci.

Skip to content