Nowo powstała galeria Art 13 jest kontynuatorką wieloletniej wystawienniczej działalności „Galerii 13” PCKul oraz dziesięcioletniej pracy twórczo-ekspozycyjnej „Miejskiego autorskiego salonu wystawowego” na Bramkowej 2 oraz grupy artystów „AMEIA PROARTPLESS”, założonej przez Annę Stoszek-Szroborz, Monikę Balcar-Konieczny i Alicję Szymczak. Przyświeca nam cel promowania miasta Pszczyny przy pomocy sztuki.

Zdajemy sobie sprawę, że największym i najistotniejszym skarbem naszego miasta jest Zamek pszczyński, park, Stajnie Książęce, uroczy rynek, Muzeum Prasy Śląskiej, Skansen i Zagroda żubrów. Tym cenniejsze i interesujące dla osób zwiedzających, że autentyczne, będące świadkami minionych czasów, wybornego smaku artystycznego, wiedzy i potrzeb estetycznych właścicieli pszczyńskich posiadłości. To nasze dziedzictwo kulturowe, to magnes, który przyciąga miłośników przeżyć wyższego rzędu.
Program Galerii Art 13 ma na celu prezentację obrazów, rysunków i grafik będących efektem zachwytu urodą tego miasta, zarówno w stałej ekspozycji „Pszczyńskie fascynacje” jak i w mobilnych wystawach „AMEIA on tour” grupy „AMEIA PROARTPLESS”. To sztuka współczesna powstająca tu i teraz.  Świadek naszych czasów. Galeria Art 13 to miejsce wyjątkowe, mocne artystycznie, którego zwiedzenie ukazuje obraz sztuki w Pszczynie, bo tak naprawdę jedynie sztuka jest wyróżnikiem danego miejsca na ziemi, ona przyciąga i pozostaje w pamięci.

Pszczyńskie Centrum Kultury, ul. Bednarska 13

 

Anna Stoszek-Szroborz

Skip to content