Członkowie Klubu Plastyków „Zdrzadełko” zapraszają wszystkich do udziału w dyskusyjnych spotkaniach artystycznych na temat:
– malowanie każdą techniką (na czym się da)
– wyszywanie, tkanie i haftowanie (co się chce i czym się da)
– rzeźbienie w drewnie, betonie i węglu (co wpadnie w ręce)
– lepienie z gliny, modeliny i masy solnej (dla potrzeby serca)

Jesteśmy również otwarci na inne techniki sztuki. Nie twórz „do szuflady” lecz zaprezentuj nam swoją pasję
a zostaniesz szczęśliwym człowiekiem. Będziesz mile widziany na spotkaniach, które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 16:00 i nie są związane z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów. Przy domowym cieście i gitarze możesz poznać wiele ciekawych osobowości.

Klub Plastyków, później nazwany “Zdrzadełkiem”, rozpoczął działalność w czerwcu 1961 r. z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie, Wincentego Witoszka. Pierwszym przewodniczącym został nauczyciel liceum ogólnokształcącego, Zbigniew Klimczak, kolejnym, nauczycielka przedszkola, Maria Foltys. To dzięki jej uporowi i zaangażowaniu Klub przezwyciężył początkowe trudności personalne i lokalowe, rozwinął się i przetrwał. Jego członkowie spotykali się w różnych miejscach: w Klubie
nad Stawem, w mieszkaniach prywatnych, w przedszkolu nr 1, aż do 1986 r., kiedy to przejął ich PSS-Społem. Wówczas zyskali stałą siedzibę w ośrodku “Praktyczna Pani”. Od 1995 r. Klub Plastyków jest związany z Pszczyńskim Centrum Kultury.
Członkami Klubu byli i są przedstawiciele różnych zawodów, chociaż pierwotnym założeniem było aby skupiał wyłącznie nauczycieli. Jednak ani wykształcenie, ani wykonywany zawód nie ma znaczenia jeśli chodzi o przynależność do “Zdrzadełka”. Cechą decydującą jest umiłowanie sztuki i działalność plastyczna.
Śledząc dzieje Klubu nie sposób zauważyć, jak jego działalność jest aktywna. Udział w wystawach w Katowicach, Mikołowie
i Krakowie, akcjach charytatywnych organizowanych przez różne instytucje, kościoły w Pszczynie i Starej Wsi oraz Sanatorium Reumatologiczne w Goczałkowicach-Zdroju, konkursach o “Paletę Brata Alberta” w Puławach, “Od Gminy do Województwa”
w Katowicach-Zawierciu na logo Fundacji Reumatologicznej w Goczałkowicach-Zdroju, corocznych konkursach w Strumieniu, Bielsku-Białej i Wilkowicach, plenerach w Miedźnej, Woli, Tychach – to tylko niektóre z form tej aktywności. Wielu z członków Klubu może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach,
a ich prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą.
W 2001 r. Klub Plastyków “Zdrzadełko” otrzymał nagrodę Burmistrza Pszczyny w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.
Obecnie do Klubu Plastyków należy 16 osób, ale należy również wspomnieć o osobach, których już nie ma wśród nas, które czynnie uczestniczyły w działalności Klubu. Byli to: Jarosław Serkizowski, Jadwiga Nijakowska, Maria Foltys, Jan Zawiła, Maria Żabińska, Maria Barwecka, Maria Małek, Teresa Mamok, Joanna Ostrowska, Maria Szulborska, Łucja Holisz, Danuta Nalewany, Jan Pakosiewicz, Anna Klaus, Lucyna Piłot.

Członkowie:
Monika Balcar- Konieczna
Euzebiusz Boroń
Paweł Kiermasz
Halina Kloc
Alicja Kroll
Marian Kuciel
Krzysztof Latała
Lidia Łebecka
Zofia Micza
Zofia Pelc
Romuald Romańczyk
Jerzy Rupa
Ewelina Szmajduch
Alicja Szymczak
Helena Urbańczyk – Boroń
Andrzej Wajda

W maju 2017 r. Klub Plastyków “Zdrzadełko” prezentował swoje prace
w Galerii “Na prowincji” w Muzeum Regionalnym w Bestwinie.
Wystawę można obecnie zobaczyć wirtualnie na stronie www.muzeum.bestwina.pl
oraz na YouTube.

 

 

 

 

 

 

“JESIENNE IMPRESJE” – wystawa poplenerowa
10 – 24 października 2014 r.

      

      

      

      

 

 

 

 

 

 

Wystawa z okazji 50-lecia Klubu
październik – listopad 2011 r.

    

    

    

    

Skip to content