Specjalne wyróżnienie w kategorii Projektowanie Architektoniczne

Klasztor FFB

 

Kategoria uczestnika: Firma < 10 pracowników
Nazwa firmy: Mixtura
Lokalizacja: Salvador de Bahia, Brazylia
Zespół: Mixtura to studio architektury i krajobrazu, które prowadzi działalność w zakresie badań i projektowania architektonicznego współczesnej przestrzeni w jej formalnym, społecznym i estetycznym znaczeniu.
Źródło zdjęć: Cesare Querci

Projektowanie nowego klasztoru odbywało się w ramach długotrwałego procesu, w którym współuczestniczyło wiele podmiotów. Skupiliśmy się na realizacji złożonego programu funkcjonalnego, łączącego wymagania związane ze stylem życia użytkowników – zakonników prowadzących modlitewny tryb życia, kultywujących cnoty gościnności i braterstwa – z potrzebami wynikającymi z warunków klimatycznych i społecznych miejsca. Projektowanie odbywało się częściowo we Włoszech, a częściowo w Brazylii, co pozwoliło w pełni zrozumieć duchowe potrzeby użytkowników i znaczenie budowy klasztoru w tak szczególnym kontekście. Budynek nie był wyposażony w mechaniczne systemy klimatyzacji, dlatego konieczne było zapewnienie ochrony przed słońcem i schronienia przed deszczem, a zarazem umożliwienie przepływu powietrza między budynkami. Pod względem planistycznym zinterpretowaliśmy na nowo klasyczną zabudowę klasztorną, zwielokrotniając liczbę krużganków
i przerzedzając budynki, aby wiatr, który stale wieje ze wschodu, mógł dotrzeć do wszystkich budynków i terenów otwartych. Głównym akcentem konstrukcji klasztoru jest pięć zielonych krużganków. Na zachodzie znajdują się obiekty o najbardziej publicznych funkcjach (refektarz, kościół, zakrystia) – autonomiczne i łatwo rozpoznawalne budynki, przy tym połączone funkcjonalnie i formalnie dużym drewnianym dachem, który nadaje całości architektoniczną jedność. Pomiędzy zakrystią a budynkami administracyjnymi na północnym wschodzie znajduje się biblioteka, półprzezroczysta bryła z poliwęglanu zawieszona na czterech drewnianych filarach z drewna cumaru, która w nocy staje się świetlistą latarnią i której zawartość jest widoczna z zewnątrz. Na południowym wschodzie znajduje się budynek, w którym mieszczą się cele mnichów i mniszek, będący prefabrykowaną konstrukcją betonową otoczoną drewnianym egzoszkieletem zawierającym galerię dystrybucyjną i systemy łamaczy światła (brise-soleil) zapobiegające przegrzaniu ścian i chroniące przed wodą deszczową. Akcenty rzemieślnicze, będące efektem wykorzystania lokalnej siły roboczej i tradycyjnych technik chłodzenia pomieszczeń, nadają architekturze projektu silny indywidualny charakter.

 

Skip to content